Ortodoncja Wrocław

Aparaty Stałe

W naszym gabinecie oferujemy szeroki wybór zamków ortodontycznych, w zależności od wymagań naszych pacjentów. Posiadamy zamki metalowe - do ligaturowania, jak i bezligaturowe. Dla najbardziej wymagających pacjentów, którzy nade wszystko cenią sobie estetykę, oferujemy zamki językowe oraz kosmetyczne - kryształowe lub ceramiczne - które pozwalają na niemal niewidoczne leczenie. Posiadamy również zamki kosmetyczne w systemie niskiego tarcia, które łączą zalety mało widocznych zamków kosmetycznych i zamków bezligaturowych. Wszystkie aparaty oferujemy w dwóch najczęściej stosowanych na świecie systemach – ROTH i MBT.

Zamki ligaturowe nie mają mechanizmu utrzymującego drut w związku z czym w celu prawidłowego działania aparatu lekarz dowiązuje drut do zamków za pomocą gumowych lub metalowych ligatur. Wiązanie dociska drut do slotu zamka, co powoduje siłę tarcia między drutem i zamkiem.

Zamki bezligaturowe mają w swojej budowie mechanizm zamykający drut w slocie – najczęściej metalową klapeczkę, która zatrzaskuje drut w zamku. Klapka luźno utrzymuje drut w slocie zamka, a co za tym idzie zredukowane jest tarcie, co przekłada się na mniejsze siły działające na zęby, łatwiejsze ich przesuwanie, mniejszy dyskomfort dla pacjenta i krótszy czas leczenia. Największą zaletą leczenia zamkami bez ligatur są rzadsze wizyty kontrolne.

Aparaty kosmetyczne Wrocław – przeźroczyste (kryształowe) lub zbliżone kolorem do barwy zęba (ceramiczne) – posiadamy w wersji standardowej oraz w systemie niskiego tarcia.

Aparaty językowe Wrocław


Aparaty Zewnątrzustne

Są to aparaty dodatkowe stosowane jednocześnie z aparatami wewnątrzustnymi. Ich zadaniem jest kontrola wzrostu szczęki i żuchwy. Stosowane są u rosnących pacjentów, u których możliwa jest modyfikacja wzrostu.

Maska twarzowa: stosowana w przodozgryzach. Jej zadaniem jest przesunięcie szczęki do przodu i jednoczesne hamowanie wzrostu żuchwy. Jest aparatem opierającym się na brodzie i czole, posiadającym haczyki, które za pomocą elastycznych gumek są łączone z aparatem wewnątrzustnym. Siła z gumek zapewnia powolne wspomaganie wzrostu szczęki. Maska twarzowa powinna być noszona 14-16 godzin na dobę.

Headgear: aparat zewnątrzustny umocowywany do aparatu stałego założonego na łuk górny. Jest to łuk twarzowy i taśmy ciągnące umieszczone na głowie lub karku. Taśmy zapewnią siłę przenoszoną na łuk zębowy, powodującą zwolnienie lub zahamowanie wzrostu szczęki. Aby osiągnąć efekt działania na szczękę headgear powinien być noszony 14-16 godzin na dobę.

 

Aparaty Elastyczne

Znaczny wpływ na rozwój struktur jamy ustnej i powstawanie wad zgryzu ma otaczające środowisko. To przylegające mięśnie stanowią o tym jak rozwijają się kości rosnącego pacjenta. Równowaga mięśniowa zapewnia prawidłowy rozwój kości, a co za tym idzie: gwarantuje odpowiednią ilość miejsca dla rosnących zębów. Nadczynność któregoś z mięśni prowadzi do zaburzenia tej równowagi, co wiąże się z przeważającym działaniem w jedną ze stron, co pociąga za sobą wzmożony wzrost kości. Prowadzi to najczęściej do dysproporcji w rozwoju kości i wad zgryzu. Aby zapewnić harmonijny wzrost struktur jamy ustnej niezbędna jest reedukacja pracy mięśni, czyli zapewnienie równowagi ich pracy. Aparaty Elastyczne Wrocław są grupą aparatów, które zostały w tym celu stworzone.

Aparaty elastyczne są nową grupą aparatów zdejmowanych, mającą zastosowanie już u najmłodszych pacjentów, jako aparat profilaktyczny bądź leczniczy. Aparaty elastyczne produkowane są z miękkiego silikonu dzięki czemu zapewniają komfort podczas noszenia i nie wywierają zbyt dużych sił na zęby. Sprawia to, że młodzi pacjenci noszą je chętniej w porównaniu do tradycyjnych aparatów akrylowych. Motywujące dla pacjentów, ale także dla rodziców jest to, że nie wymagają one tak częstych wizyt kontrolnych jak aparaty tradycyjne. Wizyty u swojego ortodonty raz na 3-6 miesięcy w zupełności wystarczają, aby skontrolować przebieg leczenia.

Działanie aparatów elastycznych prowadzi przede wszystkim do zmiany kierunku wzrostu przez stymulację odpowiednich mięśni i hamowanie ich antagonistów, czyli zmianę czynności co uzasadnia nazwę aparatów. Zapewniają one prawidłowy rozwój podstaw kostnych, eliminując wady zgryzu już na etapie ich powstawania. Dzięki budowie aparatu wywierane jest działanie ekspansyjne na otaczające tkanki miękkie, co jest naturalnym bodźcem pobudzającym wzrost kości. Zapewnia to prawidłowy ich rozwój, a tym samym: odpowiednią ilość miejsca dla zębów, co zapobiega ich stłoczeniom. Dodatkowo, większość aparatów, dzięki specjalnym wyżłobieniom dla zębów, umożliwia kierowanie ich wyrzynaniem, co uniemożliwia ich nieprawidłowe ustawienie. Niektóre aparaty mogą być stosowane w ramach profilaktyki, zapewniając prawidłowe ustawienie rosnących zębów bez wpływu na zmianę wzajemnej relacji szczęki i żuchwy.

Aparaty elastyczne występują w różnych rozmiarach i odmianach , w zależności od wieku pacjenta i wady jaka się u niego rozwija.

 

Wskazania do leczenia:

  • nadzgryz
  • stłoczenia zębów
  • nieprawidłowe ustawienie zębów (np. rotacje)
  • odwrotny nagryz zębów (zgryz krzyżowy)
  • zgryz otwarty
  • dysfunkcja połykowa
  • oddychanie przez usta
  • ssanie kciuka
  • uśmiech dziąsłowy
  • tyłozgryz
  • przodożuchwie czynnościowe
  • zgryz głęboki
  • dysfunkcje stawu skroniowo-żuchwowego

Centrum Ortodoncji Estetycznej
Dr hab. med. Joanna Antoszewska-Smith
Specjalista Ortodonta

Ul. Kłodzka 15B, Wrocław 50-536
tel. 71 735 85 35
kom. 723 247 181

Godziny Pracy
Wtorki, Czwartki i Piątki: 8:00 - 15:00
Poniedziałki i Środy: 12:00 - 20:00


Wyświetl większą mapę